Halloween, czyli jak boją się Amerykanie

Halloween

Halloween to wyjątkowy czas w Ameryce. Jeśli ktoś nie lubi tego święta oznaczać to może najpewniej dwie rzeczy – nie lubi się bawić lub ma kompletnie mylne pojęcie o tej zabawie. Przyznaję, że zanim zamieszkałam za oceanem sama miałam skąpą wiedzę na temat Halloween i tego jak się bawią Amerykanie. Dość stereotypowo w mojej głowie krążyły dość upiorne obrazki straszących dyń, pajęczyn, kościotrupów i nagrobków. I choć tego również nie brakuje wśród dekoracji halloweenowych to jednak cała impreza przebiega w atmosferze dobrej zabawy, niż przerażenia i grozy.


Noc Halloween przypada zawsze 31 października i jest to jedno z najhuczniej obchodzonych świąt. Nie znam Amerykanów, a także mieszkających tutaj Polaków, którzy by nie lubili Halloween. To czas zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dekoracje Halloween pojawiają się w sklepach już pod koniec wakacji, zalewając półki gadżetami do wystroju domu na zewnątrz, jak i wewnątrz. Obok wspomnianych już dyń, pajęczyn, kościotrupów i nagrobków można kupić m.in wycieraczki, ściereczki, obrusy, poduszki, koce czy kubki z motywami halloweenowymi.

Dekoracje zaczynają się pojawiać mniej więcej na 2 tygodnie przed nocą 31 października. Amerykanie corocznie organizują konkursy na najlepiej udekorowany dom, z rozmachem wydając nierzadko setki dolarów by zaimponować sąsiadom. Mnie samej zdarzyło się kilka razy otworzyć szerzej buzię ze zdziwienia na widok oryginalnych pomysłów dekoracyjnych. Nasze corocznie wycięte dynie, kilka czaszek i wycieraczka – pajęczyna są jedynie skromnym akcentem przy tym co widzimy nierzadko przed innymi domami.

Halloween

Halloween dla dzieci i dorosłych

Oprócz dekoracji na tydzień przed świętem mają miejsce różnego rodzaju imprezy zarówno z myślą o tych młodszych, jak i starszych. Wśród atrakcji dla dzieci wymienić można m.in. wycieczki na farmę dyniową, puszczanie własnych podświetlonych dyń na wodzie w godzinach wieczornych w okolicznych parkach czy imprezy z przebieraniem się za swoje ulubione postaci w danych miejscach zabaw. Dla pracowników posiadających dzieci często organizowane są imprezy rodzinne z obowiązkowym strojami halloweenowymi. Dorośli zaś mogą bawić się w klubach, barach i na domówkach swoich znajomych.

Nie masz jeszcze naszej aplikacji? Pobierz Akuku Mamo!

Halloween

W tym roku poraz pierwszy również i ja wraz z mężem zaliczyliśmy taką imprezę domową u naszych amerykańskich przyjaciół (dzieci zostały z opiekunką) i było naprawdę super. Niestety tak dobrze się bawiłam, że nie zrobiłam ani jednego  zdjęcia. A szkoda, bo zarówno przebrania gospodarzy tj. Khaleesi i Jona Snowa, jak i ich gości, ale również dekoracje robiły świetne wrażenie. Atmosfera “grozy” zdecydowanie daleka jest od estetyki horrorów (choć nie wiem czy mam prawo robić takie porównanie, bo horrorów nie lubię i nie oglądam ;-)) i wzbudza wyłącznie pozytywne emocje, skłaniając do dobrej zabawy. Przed nami jeszcze dwie imprezy rodzinne – pierwsz w przeddzień Halloween w muzeum zabaw dla dzieci i kolejna na zakończenie całego okresu świątecznego w piątek u przyjaciół. Przebranie oczywiście obowiązkowe.


Halloween

Serdeczność zamiast grozy

Tegoroczne Halloween będzie już moim czwartym, ale także pierwszym w nowym sąsiedztwie. Jestem bardzo ciekawa jak dużo domów weźmie udział w zabawie „Trick or Treat”. W naszym byłym miejscu zamieszkania zdecydowana większość sąsiadów hojnie rozdawała słodycze najmłodszym. Mam nadzieję, że obecni również nie zawiodą mojej baaardzo już podekscytowanej trójki dzieci, która dotychczas zbierała ilość słodkości wystarczających na kilka miesięcy. 31 października to noc pełna serdecznych pozdrowień ‘Happy Halloween’, spotkań z przyjaciółmi, ulicznych parad przebierańców i przede wszystkim radosnej atmosfery. Zdecydowanie jedna z fajniejszych nocy w roku. 

Czytaj także: Miłość, kawa i Indonezja

Halloween

Z pozdrowieniami od całej mojej rodziny – Care Bears, Darth Vader, Elza i Anna z Frozen.

Magda Kordas

Halloween
Halloween

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *